Tuesday, October 31, 2017

Lisztérzékenység a-zig #2

Tünetei:

A klasszikus tünetei: hasmenés, haspuffadás és laza széklet. Kialakulhat ödéma különösen boka és láb fej környékén.
Bőrtünetek: szimmetrikusan eloszló erősen viszkető kiütés a váll, ülep, fejbőr, térd, könyök területén. Kopaszság: foltokban jelentkező kopaszság. Pikkelysömör ismeretlen eredetű májenzim-emelkedés. Hölgyeknél a menstruáció elmaradása, meddőség.

Miért kell kezelni a lisztérzékenységet?



A kezeletlen lisztérzékenység a rosszindulatú nyirokrendszeri daganatos betegségek fokozott kockázatával jár! A cöliákiával gyakrabban előforduló betegségek közé tartozik a cukorbetegség, az autoimmun májgyulladás és pajzsmirigygyulladás.Vérvétel során a gluténérzékenységre jellemző antitestek mutathatók ki.
Kezelni lehet a súlyos diéta betartásával amely egy idő után rendbe teszi/ visszahozza a rendes pajzs mirigy működését. De a diéta nem tartása miatt elő jönnek a fájdalmas tünetek és rákot is okozhat mind ezek mellett.

Vizsgálatok a lisztallergia estén:

Első sorban vér vizsgálat ami ki mutatja, hogy lisztallergia e, ennek eredménye 2-3 hét múlva kapjuk meg. Pozítív labor vizsgálat esetén gyomor tükrözés során is k lehet deríteni minta levétellel, szövettani vizsgálattal.

Gluténmentes étrend:

Lisztérzékenyek számára tiltott ételek, italok: búza (liszt, búzacsíra), rozs, korpa, árpa, maláta, tönkölybúza, durumbúza, sör, whiskey, vodka, gin.
Nyomokban glutént tartalmazhatnak: stabilizátorok, karamell, citromsav, dextrin, maltodextrin, maltóz, növényi sűrítőanyag, rizstej, szójaital, szójaszósz, rokfort sajt, sütőpor, instant kakaó és kávé, levespor, mártáspor, mustár, ketchup, nápolyi, keksz, fogyókúrás porok.
Gluténmentes, fogyasztható ételek: burgonya, rizs, kukorica, köles, hajdina, szója, bab, borsó, gyümölcsök, zöldségek, halak, húsok, tejtermékek. Gyári termékek közül a gluténmentes jelzéssel ellátott élelmiszerek fogyaszthatók.
Bár igaz a glutén menetes ételmód elég nehéz a betartása, de a kihagyásával teljes gyógyuláshoz vezet.

Mi a meddőség?

Meddőségről akkor beszélünk, ha fogamzásgátlást nem alkalmazva, rendszeres szexuális élet mellett sem következik be a teherbeesés egy év időtartam alatt. A párok körülbelül 15-20 százaléka meddő, azonban orvosi segítséggel jelentős arányban létrejöhet a terhesség.
A női meddőség leggyakoribb okai között a petevezető károsodása, elzáródása, az endometriózis, a peteérés rendellenességei, a prolaktin szint emelkedése, a policisztás ovarium szindróma kialakulása, a korai menopauza, a jóindulatú méhüregi fibroidok, és a kismedencei összenövések szerepelnek.

 Hormonális okok:

A női meddőség egyik nagy csoportját a hormonális problémák jelentik. Ezekben közös, hogy a peteérés nem megy végbe, így a megtermékenyülés sem lehetséges. Az eltérések érinthetik a hypothalamus, az agyalapi mirigy, a petefészkek, a pajzsmirigy, a mellék vesekéreg működését. A peteérés rendellenességei. A női meddőség hátterében, a peteérés rendellenessége is állhat. Az agy ovulációt szabályozó területének rendellenes működése, alacsony luteinizáló hormon (LH) és follikulus stimuláló hormon (FSH) szintet eredményezhet. Már a hormonális rendszer nagyon kisfokú megbetegedése is befolyásolhatja az ovulációt. A hipotalamus-hipofízis rendszer rendellenes működést okozhatja sérülés, daganatos megbetegedés, túlzott testedzés illetve éhezés is. Megemelkedett prolactin szint (hiperprolactinaemia). A prolactin hormon serkenti az anyatej termelődését. Ha nem áll fenn terhesség, vagy nem szoptat a magas prolactin szint befolyásolhatja ovulációt. A prolactin szint megemelkedése, egyfelől a hipofízis daganatos megbetegedését jelezheti. Másfelől bizonyos gyógyszerek is megemelhetik a prolactin szintet. A terhességtől, illetve szoptatástól függetlenül megjelenő tejtermelés jelezheti a magas prolactin szintet.

No comments:

Post a Comment